Нова Зеландия спечели Световната Купа по Ръгби

Нова Зеландия спечели Световната Купа по Ръгби 2015 с 34 – 17 в зрелищен финал срещу Австралия. Ол Блекс станаха първият отбор с три спечелени купи, както и първият отбор, който успява да защити титлата си от предишната световна купа.

12122525_10153759400327174_7516006874850366085_n

Пред препълнения стадион Туикенам в Лондон, Дан Картър откри резултат в осмата минута след успешно изпълнен наказателен удар. Седем минути по-късно Австралия успя да върне трите точки чрез Бърнард Фоули. Треньора на Австралия Майкъл Чейка трябваше да направи две принудителни смени още в 15-та и 26-та минута, поради контузиите на Гитоу и Дъглас.

12188963_10153759399777174_6594633622919575756_nНова Зеландия отново излезе напред след два точни шута на Дан Картър в 27-та и 36-та минута. В последната минута на първото полувреме Ол Блекс се възползваха от численото си преимущество в дясната част на терена и отбелязаха първото есе в финала чрез крилото Милнер-Скъдър. Картър вкара допълнителния и така двата отбора се оттеглиха на полувремето при резултат 16-3.  На полувремето треньора на Нова Зеландия Стиив Хенсън замени центъра Конрад Смит със Сони Бил Уилямс, което даде моментални резултати.

12191403_10153759399312174_8379169879506204978_nДве минути след началото на второто полувреме Уилямс ангажира трима защитници след което успя да подаде на другия център Маа Нону, който се възползва от създалата се пролука в защитата на австралийците и след 40 метров пробив заложи топката за 21 – 3. Картър пропусна допълнителния, а в 52-та минута Бен Смит получи жълт картон за опасен блокаж. Австралия се възползва от временното си числено предимство и Дейвид Покок отбеляза есе след добре организиран моул, а Фоули вкара допълнителния.
11921606_10153759403247174_3287358839598660523_nДобрата игра на австралийците продължи и те отново отбелязаха есе. Деветката Уил Гения забеляза свободното пространство зад защитата на Нова Зеландия и изрита топката там за Адам Ашли-Купър, той улови и подаде на центъра Тевита Коридрани, който отбеляза есе. С успешният допълнителен на Фоули резултата стана 21 – 17 и Австралия изоставаше само с 4 точки. Последните 10 минути въпреки значително по-голямото притежание на топката(27% – 73%) и териториалното си преимущество(19% – 81%) Австралия не успя да отбележи повече точки за разлика от Нова Зеландия. В 70-та минута великолепния в този мач Дан Картър отбеляза ждроб гол, а 5 минути по късно и наказателен. В последната минута от финала Ол Блекс взривиха стадиона с контра-атака и есе на Барет и допълнителен на Картър. Така Световната Купа по Ръгби Уилям Уеб Елис ще остане още четири години в страната на кивитата до следващата Световна Купа в Япония през 2019г.

12066024_10153759561907174_3992096116914407764_n

Репортаж от срещата

Всички резултати от груповата и елиминационната фаза на Световната Купа по Ръгби 2015 може да видите ТУК