Мъжете на Фиджи и жените на Австралия са олимпийски шампиони по ръгби 7

631436349DM00104_Rugby_Olym

Фиджи показаха ръгби на извънземно ниво и прегазиха Великобритания с 43 – 7 на мъжкия финал на Олимпийските игри в Рио 2016. Капитанът на „летящите фиджийци“ Осеа Колинасу започна разгрома още в 57-та секунда с есе, като до края на полувремето съотборниците му направиха още 4 есета и се оттеглиха на почивката при резултат 29 – 0.

iYvg1AfP

Въпреки че през първото полувреме британците почти не пипнаха топката, през второто успяха да направят едно есе чрез Дан Нортън. Фиджи не намалиха темпото въпреки комфортната си преднина и отбелязаха още две есета и така си осигуриха първи олимпийски медал в историята на своята страна. Тази титла хвърли в екстаз хилядите фенове на стадиона и цялото население на страната, което наброява почти 900 000 души. 22-ри Август когато се прибира отбора е обявен за официален почивен ден, за да могат всички да отпразнуват историческата олимпийска титла.

cRIoJWN1

На финала за трето място Южна Африка победи с 54 – 14 супер сензацията Япония, които победиха в групите фаворита Нова Зеландия и с невероятно сърцатата си игра достигнаха до малкия финал. На пето място завършиха Нова Зеландия, които победиха Аржентина с 17 – 14. В мача за седмо място Франция победи Австралия с 12 – 10, а САЩ завършиха девети след победа с 24 – 12 над Испания. В битката за предпоследното място на олимпийските игри в Рио, домакините от Бразилия загубиха от Кения с 0 – 24.

13895372_10153658431871046_7028937853079438777_n

В турнира при жените златните медали спечелиха Австралия, които на финала победиха Нова Зеландия. Двата най-силни отбора в световните серии от последните години очаквано стигнаха до финала и не разочароваха феновете, като изиграха един интригуващ финал. Новозеландките отбелязаха първи есе чрез Макалистър, но до края на полувремето австралийките изравниха и поведоха с 10 – 5. През второто полувреме силната игра на Австралия продължи и те успяха да реализират още две есета. Нова Зеландия се хвърли на финален щурм, но силите и времето им стигнаха само за две есета и така с резултат 24 – 17 Австралия стана първия олимпийски шампион по ръгби 7 за жени.

Репортаж от финала

В финала за трето място Канада победи Великобритания с 33 – 10. САЩ победиха Франция в мача за пето място с 19 – 5, а в битката за седмо място Испания победи Фиджи с 19 – 0. Домакините от Бразилия победиха убедително Япония с 33 – 5 в мача за девето място, а в мача за единайсто Кения надигра Колумбия с 22 – 10.

image

Ръгби феновете в България имаха възможността да наблюдават пряко финалите и на двата турнира по БНТ 1 и TV+ с коментари съответно на Камен Алипиев и Васил Върбанов. Върбанов обяви от профила си в фейсбук чудесната новина, че EUROPSORT – БЪЛГАРИЯ ще започне да предава ноемврийските международни мачове на Франция с коментар на български.

12 ноември: ФРАНЦИЯ – САМОА
19 ноември: ФРАНЦИЯ – АВСТРАЛИЯ
26 ноември: ФРАНЦИЯ – ALL BLACKS (НОВА ЗЕЛАНДИЯ)